Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zachování nezbytné ochrany nájemníků podle MMR - nechme se překvapit!

10. 11. 2010

cituji z:
http://www.financninoviny.cz/eu/zpravy/vlada-prerusila-jednani-o-upravach-bydleni-v-obcanskem-zakoniku/554421


Vláda přerušila jednání o úpravách bydlení v občanském zákoníku

 
vydáno: 10.11.2010, 15:37 | aktualizace: 10.11.2010 15:39

Praha - Vláda dnes přerušila jednání o návrhu novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Důvodem je snaha ministerstva vnitra ještě zpřesnit ustanovená týkající se služebních bytů. Po schůzi kabinetu to řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Podle premiéra Petra Nečase ministři návrh znovu projednají již brzy. Rozhodnutí vlády na dnešní tiskové konferenci přivítal poslanec ČSSD a expert na bydlení Stanislav Křeček.

Nová úprava má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace činží. Omezí také přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc.

Křeček ale vidí problém v tom, že návrh neobsahuje žádný podklad, kterým by se soudy řídily při rozhodování sporů o výši nájemného. Soud totiž rozhoduje, zda chování je nebo není v rozporu se zákonem. Cenová mapa nájemného, kterou ministerstvo slibuje vytvořit do února příštího roku, není podle poslance pro soud závazná. ČSSD proto do konce roku předloží zákon o místně obvyklém nájemném, uvedl.  

Návrh předložený MMR také podle Křečka rozvolňuje a činí nejasnými vztahy mezi majiteli bytů a nájemníky. Jako příklad uvedl, že vypouští z ustanovení o hlášení osob v bytě majiteli slova, "které s ním žijí ve společné domácnosti". V praxi by to znamenalo, že by musel nájemník hlásit i všechny návštěvy, které budou v bytě déle než tři dny. Návrh je také v rozporu s novelou občanského zákoníku, kterou předkládá ministerstvo spravedlnosti, dodal poslanec.  

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Nečas neočekává, že soudy poté zaplaví soudní pře o určení výše nájemného. "Myslím, že nárazový nápor soudních řízení k 1. lednu nenastane," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Před zahlcením soudů kvůli sporům o nájemné už dříve varovala právní zástupkyně majitelů domů Klára Samková. Skupina CPI, druhý největší soukromý vlastník nájemních bytů v Česku, minulý týden uvedla, že hned z kraje roku 2011 se může počet žalob z její strany pohybovat v řádu tisíců.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši činže, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje MMR cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Cílem navrhované novely občanského zákoníku je podle pondělního vyjádření mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jany Jabůrkové posílení smluvní volnosti majitelů bytů při nakládání se svým majetkem. "Důraz je však kladen na zachování nezbytné ochrany nájemníků," poznamenala.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

Výměny nájemních bytů mají být nově možné jen se souhlasem všech zúčastněných stran, tedy i majitelů. Novela má také zrušit pojem služebního bytu, zákon nově mluví o nájmu bytu na dobu výkonu práce pro pronajímatele.

Pokud si nájemník vezme do bytu další osoby, bude muset v případě schválení novely nahlásit majiteli o těchto lidech více údajů než dosud. Pokud je nesdělí, bude to možné považovat za hrubé porušení povinností nájemce, což se může stát důvodem pro výpověď z bytu.
Autor: ČTK

 


http://www.ct24.cz/kultura/106821-svetluska-prinasi-svetlo-nasim-dusim/

http://www.ct24.cz/veda-a-technika/106094-nove-bryle-maji-pomoci-miliarde-lidi-do-roku-2020/

http://www.ct24.cz/veda-a-technika/105165-umela-rohovka-pomuze-lidem-vratit-zrak/