Jdi na obsah Jdi na menu
 


digitální pero DUO for laptop za asi 3000 Kč

29. 4. 2010

http://notebooky.idnes.cz/test-z-obycejneho-notebooku-dotykovy-tablet-za-dve-minuty-paa-/prislusenstvi.asp?c=A090515_164511_prislusenstvi_jza

Test: Z obyčejného notebooku dotykový tablet za dvě minuty


18. května 2009  1:01
Otestovali jsme digitální pero, které vám z běžného notebooku udělá prvotřídní poznámkový blok. Pár minut instalace, tři bankovky s Palackým a můžete kreslit.
 
Digitální pero je taková nenápadně vypadající propiska, která vše, co napíše, odešle do počítače. Pokud si potřebujete dělat krátké poznámky, náčrtky nebo píšete složitější grafické symboly, je digitální pero určeno přesně pro vás. Doporučit jej lze především studentům na přednášky.

V kombinaci s klávesnicí notebooku nebo netbooku zatím není rychlejší a pohodlnější způsob, jak s počítačem pracovat. Kreslit i psát lze zcela přirozeně, na rozdíl od myši se tak na obrazovce klidně podepíšete. Naopak pro pohyb v operačním systému se víc hodí myš, se kterou na podložce nenajezdíte takovou vzdálenost jako s perem. Při dlouhodobějším používání myš také tolik nenamáhá svaly a klouby. 

V článku se několikrát setkáme s pojmem "tablet". Nutno podotknout, že v Česku zdomácnělo pojmenování tablet pro notebook s dotykovým displejem. Správně by se takový notebook měl nazývat "tablet PC", neboť tablet je ve skutečnosti deska citlivá na tlak, po které se píše speciálními pery. Využívají je grafici, animátoři nebo se s nimi můžete setkat na úřadech.

 

Jak to vlastně funguje
Nové digitální pero DUO for laptop od výrobce PNF je určeno speciálně pro notebooky s úhlopříčkou až 15,4 palců. Využívá ultrasonického zaměření pera, kdy dva malé mikrofony v přijímači sledují zvukový signál, který vydává vysílač na hrotu pera.

 
 Jednoduchý systém proto není náchylný k rušení třeba mobilním telefonem a je i poměrně citlivý - výrobce udává přesnost až 0,2 mm. Celkové rozlišení činí přibližně 600 LPI při vzorkovací frekvenci 70 Hz. Není to žádný zázrak, pro psaní, kreslení náčrtků a ovládání operačního systému jsou to ale dostatečné hodnoty.

Komerční tablety pro profesionály využívají složitějších systémů a mají až desetkrát vyšší citlivost, stojí však více než 12 000 Kč. DUO for laptop koupíte již od 2 900 Kč s DPH, jeho výhodou oproti tabletům je i skvělá mobilita. Vše potřebné složíte během chvilky do miniaturní taštičky a nemusíte s sebou nosit žádné velké desky.

 DUO nabízí duální používání
Konec pera můžete vybavit dvěma typy hrotů. První je měkký, se kterým se můžete pohybovat po povrchu displeje bez rizika poškrábání. Příjemnější nám ale přijde možnost vložení klasického hrotu z kuličkového pera, díky kterému se DUO for laptop změní v běžnou propisku s možností psaní a kreslení.

V tomto režimu přichytíte přijímač k papíru nebo sešitu a vše, co napíšete, je automaticky přenášeno do připojeného počítače. Hodně lákavé nám to přijde především pro studenty na přednášky, kteří si často dělají poznámky do notebooků. Nově tak mohou přidávat i náčrtky bez většího zdržování s myší nebo skenováním obrázků na papíře.

Náplně není v hrotu mnoho, a proto je lepší s sebou nosit vždy jeden náhradní. Ceny náhradních hrotů zatím nebyly stanoveny, podle dovozce ale již budou brzy k dostání.

Instalace je otázkou minut
Zprovoznění digitálního pera není nic složitého. Inženýři uchycení přijímače k displeji vymysleli hodně netradičně - pomocí magnetu. Má to své výhody i drobnou nevýhodu. Podstatné ale je, že vše jednou nastavíte a již nemusíte nic měnit.

Na víko notebooku přilepíte kovovou příchytku, kterou již nesundaváte. Na testovaných noteboocích držela velmi pevně, a není proto nutné se bát, jestli se utrhne. K této příchytce se připojuje přijímač, který má ve svém rameni ukrytý magnet. Přijímač dosedne na kovou příchytku a pevně se spolu spojí. Následně provedete kalibraci, kterou stačí udělat jen jednou - přijímač sundaný při přepravě bude totiž vždy po opětovném nasezení ve stejné poloze. Nevýhodou tohoto řešení je, že vám bude kovový špalík kazit design vašeho notebooku. Při použití skřipce nebo jiného systému uchycení by ale byla nutná vždy nová kalibrace.

 Druhý konec přijímače zapojíte do USB a je skoro hotovo. Pod Windows Vista není nutná další instalace ovladačů, doporučená je jen utilita pro kalibraci pera. Pro Windows XP je aplikací o něco více, vše jsou na instalačním CD. Nutno podotknout, že pod Windows Vista pero fungovalo lépe, pod staršími XP se nám nepodařilo zprovoznit rozpoznávání písma a gest.


Rozpoznávání písma slouží k převodu psaného textu do elektronické podoby. Vše, co napíšete ručně perem, se na displeji zobrazí jako text psaný klávesnicí notebooku.

Rozpoznávání gest je příjemná drobnost usnadňující pohyb v operačním systému. Rychlý tah pera doprava tak například způsobí posun v galerii obrázků vpřed apod.
 


Jak se pero osvědčilo
Hmotnost pera je pouhých 16 gramů, což je méně než u mnoha obyčejných propisek. Jedna strana ukrývá tři knoflíkové baterie naládované v peru jako v zásobníku pistole. Tvoří tak zdroj energie pro vysílač, který vysílá aktuální polohu hrotu pera. Nelíbilo se nám vyvážení, strana s bateriemi je těžší a táhne pero dozadu.

Poklepáním hrotu na displej potvrzujete volby, delší podržení hrotu na povrchu vyvolá kontextovou nabídku. Na boku pera jsou jinak přítomna dvě tlačítka nahrazující levé a pravé tlačítko myši. Hodí se pro bezkontaktní ovládání, kdy stačí pero držet pár centimetrů nad povrchem a volby potvrzovat právě přes tato tlačítka. Vyhnete se tak poškrábání displeje při necitlivém nebo dlouhodobém používání.

 V tomto režimu dokáže pero podle rychlosti pohybu určit "tlak" na hrot pera. Pokud děláte čáru pomalu, bude tlustší, než pokud uděláte rychlý pohyb.

Baterie v peru vydrží dle výrobce až 20 hodin nepřetržité práce, což se nám během testování potvrdilo. Jsou také velmi levné, jednu pořídíte za tři až pět korun. 

Zhodnocení
Celkově hodnotíme DUO for laptop pozitivně, splnilo to, co jsme od něj čekali. Rozlišovací schopnosti nejsou tak dobré jako u plnohodnotných tabletů, dá se však mnohem lépe přenášet a jeho použití je daleko univerzálnější.

 Upozornění výrobce: pero se nedomluví s notebooky Toshiba Satellite řady A1xx, A2xx, L3xx, Sony VAIO série RWxx, CSxx. Sxx, SZxx, Cxx a 15LN. 

Za zapůjčení děkujeme prodejci kobe.cz

Autoři:
Jiří Zahrádka

Technet.cz

http://notebooky.idnes.cz/revolucni-dotykovy-netbook-skytone-bude-stat-250-dolaru-pi1-/tech-a-trendy-nb.asp?c=A090428_120725_tech-a-trendy-nb_jza

 

http://notebooky.idnes.cz/asus-tablet-t91-bude-nejspise-levnejsi-nez-se-cekalo-f8l-/vyrobci.asp?c=A090422_235922_vyrobci_jza

 

HP Mini 5102
Netbook s 10" displejem v tomto případě už není určený pro děti, ale pro práci v terénu. Aplikace s velkými ikonami se tak budou ovládat pohotověji než přes touchpad, náročnějšímu použití vyhovuje i robustní šasi.

 HP Mini 5102

HP Mini 5102
procesor Atom N280, paměť až 2 GB, disk až 250 GB 7200 ot/min, integrovaná grafika, dotykový displej 10,1" (1024 x 600 nebo 1366 x 768)
3x USB, VGA, čtečka SD, wi-fi, BT, volitelně 3G, bez optické mechaniky
cena od 9 000 Kč 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Přehledy notebooků na trhu
http://notebooky.idnes.cz/prehledy-notebooku-na-trhu-ddo-/vyrobci.asp?o=0&klic=108014