Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měli jsme underground

29. 6. 2009

cituji z:

http://www.houser.cz/galerie/1511-meli-jsme-underground-a-mame-prdpodzemni-basnici-o-havlovi-19771989.htm

Měli jsme underground a máme prd…podzemní básníci o Havlovi /1977–1989/

Měli jsme underground a máme prd…podzemní básníci o Havlovi /1977–1989/

12.02.09
DISKUSE   |   POSLAT ZNÁMÉMU   |   TISK

Trefný název výstavy, ke kterému posloužil fragment z básně Egona Bondyho vzniklé v osmdesátých letech minulého století, je v současnosti nebývale aktuální.

Na této výstavě se nejedná o prezentaci vizuálního umění, ale pouze o určité připomenutí či zpřítomnění minulosti v podobě faktu normalizace sedmdesátých a osmdesátých let. V české společnosti se tehdy ukázala, byť svým způsobem marginální, snaha po určitém odporu k diktatuře proletariátu v podobě aktivit disentu, soustředěných nejen kolem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných VONS a Charty 77, ale i kolem méně intelektuálního tzv. undergroundového hnutí symbolizovaného českou nezávislou hudební scénou. Proces s hudební skupinou The Plastic People of The Universe byl nepřímou příčinou ke vzniku legendární Charty 77. Jestliže byl symbolem českého undergroundu Ivan Martin Jirous pak pro český disent byl hlavní postavou Václav Havel.

Jistě neškodí si na výstavě presentující poezii I. M. Jirouse, F. Pánka, E. Bondyho, V. Brabence, J. Hutky v kombinaci s fotografiemi Bohdana Holomíčka připomenout nedávnou dobu podzemní kultury a onu mučednickou legendu Václava Havla. Jistě stojí za pozornost fakt, že vlastně nedávno byli lidé zavíráni za své názory, že nebylo možné svobodně tvořit umělecká díla, že hranice byly obehnány dráty vysokého napětí a za jejichž překročení byly vysoké tresty. Připomenutí onoho velkého vězení, kterým bylo Husákovo Československo osmdesátých let je dozajista důležité, stejně jako statečnost hrstky disidentů a undergroundových umělců.

V tomto smyslu je to velmi pěkná historická lekce. Otázka po moci bezmocných se ovšem v současnosti stává znovu aktuální vzhledem k faktu, kdy nové aparáty na komunální či vládní úrovni navzdory vůli veřejnosti prosazují zcela svévolně svá rozhodnutí. V tomto smyslu se aktuální situace nejeví zas tak růžově, jak bychom si představovali - cenzurní zrušení galerie ArtWall, nedávný pokus o likvidaci nekomerční divadelní scény v Praze, tzv. plošná dotace na vstupenku či zablokování výstavby nové, už teď slavné Národní knihovny od nedávno zesnulého Jan Kaplického.

Mkz

 

KDE: Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha1
KDY: 13. 1.–13. 3. 2009
OTEVŘENO: denně od 10:00–17:00
INFO: www.vaclavhavel-library.org; vstup volný www.vaclavhavel-library.org