Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bičem hnány do ráje - holí hnáni do propasti - ANEB REKLAMA a co dovedou malé lži po kapkách ANOREXIE a BULIMIE atd

17. 12. 2009

 

cituji z:

www.lidovky.cz

 

Britské kontrolní úřady označily reklamu na kosmetický přípravek značky Olay za klamavou. Tvář někdejší topmodelky Twiggy podle nich byla „vyretušována k nepoznání“. foto: Olay, archiv /koláž Šimon LN

Klamavé oči šedesátnice Twiggy. Britové bojují proti lživým reklamám

17. prosince 2009  12:20
Britské kontrolní úřady označily reklamu na kosmetický přípravek značky Olay za klamavou. Tvář někdejší topmodelky Twiggy podle nich byla „vyretušována k nepoznání“.

Ve Velké Británii vrcholí boj proti zavádějícím a klamavým reklamám, které užívají počítačově upravených fotografií, a nepřirozeným způsobem tak ovlivňují společenské vnímání ideálů lidské krásy.

Do veřejné a politické debaty toto téma před časem vnesla skotská liberálně-demokratická poslankyně Jo Swinsonová. Výhrady, jež směřovala k britskému Úřadu pro kontrolu reklamní inzerce (ASA) podpořilo v případě kampaně s tváří někdejší topmodelky Twiggy již na sedm set občanů či sdružení. Kontrolní úřad nakonec podle zpráv listu The Daily Telegraph označil kampaň za "klamavou".

Společnost Procter and Gamble, jež si pro svou reklamní kampaň na
oční krém značky Olay vybrala dnes šedesátiletou modelku Twiggy, vyretušovala podle úřadu její tvář natolik, že inzercí vyvolala klamný a zavádějící dojem. Ten podle vyjádření neodpovídá skutečným vlastnostem a účinkům kosmetického přípravku, a tak se společnost nakonec rozhodla kampaň stáhnout. 
 

"Kampaň nebyla v souladu s našimi principy. Děláme vše pro to, aby už k podobným chybám nedošlo."


Ačkoliv úřad nedal zcela za pravdu poslankyni Swinsonové, jež se snaží zamezit především špatnému psychologickému dopadu reklamy zejména na mladé lidi, a neshledal kampaň s tváří Twiggy společensky nebezpečnou, zástupci společnosti Procter and Gamble se ji rozhodli stáhnout sami. Podle vyjádření jejich mluvčího si uvědomili, že "kampaň nebyla v souladu s jejich principy společnosti". "Na doporučení ASA klademe velkou zřetel. Při konečných úpravách kampaně jsme nezvolili správný postup a děláme vše pro to, aby k podobným chybám napříště nedošlo," prohlásil mluvčí.

Při posuzování stížností vznesených ohledně kampaně s Twiggy posuzoval úřad podle svých vyjádření zejména souvislost mezi zjevně digitálně upravovanou fotografií a zněním reklamního sloganu. Došel tak k závěru, že "slibuje-li obsah sloganu omezení vrásek, prozáření očí a mladistvý vzhled, čehož je na snímku Twiggy dosaženo umělou korekcí, pak je reklama zavádějící a klamavá".

 

„Reklama je klamavá. Neshledali jsme však, že by měla negativní dopad na vnímání lidského zevnějšku.“


"Neshledali jsme však, že by byl snímek bezohledný vůči společnosti, ani že by měl mít u cílové skupiny negativní dopad na vnímání lidského zevnějšku," znělo dále prohlášení. Úředníci svůj závěr vysvětlili tím, že cílovou skupinou reklamní kampaně na "omlazující" výrobky jsou starší ženy, které neočekávají, že by Twiggy dosáhla zářného zevnějšku jen užíváním zmíněného produktu.

I označení kampaně za klamavou a následné rozhodnutí produkující firmy ji stáhnout lze však pokládat za úspěch politických snah Jo Swinsonové, která svým projektem nazvaným Real Women (Opravdové ženy) našla podporu u široké veřejnosti. Cílem projektu je dosáhnout zákonné nutnosti označovat digitálně upravované reklamní snímky viditelným symbolem.

 

Markéta Jirková
Lidové noviny

 

Jezírko pro radost?!

 

  .... pes pozná přicházející záchvat, nyní i lékaři?!