Proč se ničit - to asi nepochopím - všehodostníci a rozmařilost?!
Hlava bolí i z léků, nikdy je neužívejte dlouhodobě
velikost textu:4. října 2007 14:49
Časté užívání léků na bolest. To je paradoxně jedna z příčin, proč některé lidi bolí hlava. Bývají to běžná analgetika jako paralen nebo ibuprofen, případně ergotamin, což je lék podávaný na středně závažné stavy migrény.
foto: Profimedia.czBolest hlavy - (c) profimedia.cz
Mnohdy jde o důsledek toho, že člověk se léčí sám, léky proto volí nevhodně a musí jejich dávky stále zvyšovat a nakonec se na nich stává závislý. Nedovede bez nich fungovat a netuší přitom, že právě léky mohou za zesílení či časté opakování bolesti.
Bolest hlavy vyvolaná léky, jak ji přesně lékaři označují, se projevuje tupou a pomalu sílící bolestí vycházející ze středu čela nad kořenem nosu. Léčba spočívá v odstranění příčiny. Léky je potřeba vysadit, ale jelikož jde o závislost, musí na to dohlížet lékař. To je potřeba i proto, že postižený nejspíše nějaké léky potřebuje a lékař mu může sestavit terapii na míru.
Nejčastěji se do potíží dostávají lidé s migrénou. Bolesti hlavy je totiž dokážou zcela vyřadit z běžného života. Jsou pak schopní si doslova umíchat koktejly z volně prodejných léků na bolest, aby se jim alespoň trochu ulevilo. Není to řešení. Lékaři říkají, že asi na třetině migreniků takové léky nepomůžou vůbec. Potřebují jiné, které jsou přímo určená na léčbu migrény. Jde o takzvané triptany, které může dnes předepsat i praktický lékař.
Správně si léčí migrénu jen málo lidí. Podle odhadů lékařů se 65 procent lidí trpících migrénou léčí samo pomocí volně prodejných léků, 35 procent se radí s lékařem. Z nich se pouhá čtyři procenta a většinou už v komplikovaném stavu či závislí na lécích - dostanou do speciální ambulance pro bolesti hlavy.
Pokud vás bolí hlava pravidelně a častěji než dvakrát do měsíce a bolest vám skutečně zasahuje do života, tak nespoléhejte na léky, které vám prodají v lékárně. Ty jsou určeny opravdu jen pro situace, kdy to třeba přeženete s alkoholem, špatně se vyspíte nebo jste zrovna ve velkém stresu.
Autoři:
MF DNESMarkéta Grosmanová
http://zdravi.idnes.cz/migrena-crv-/nemoci.asp?c=A071005_162400_nemoci_bad
http://zdravi.idnes.cz/co-delat-proti-migrene-06o-/zdravi.asp?c=A070730_105757_wellness_lis
http://zdravi.idnes.cz/deset-duvodu-proc-vas-boli-hlava-dak-/zdravi.asp?c=A080110_133930_zdravi_bad
Deset důvodů, proč vás bolí hlava
velikost textu:11. ledna 2008 6:00
Může to být počasí, jídlo, sex anebo třeba čelenka do vlasů, která spustí vaši migrénu. Čtěte, jaké překvapivé podněty mohou být podepsány pod vaší bolestí hlavy.
foto: Profimedia.czSpouštěčem migrény může být silný parfém, ale i vlasy stažené do culíku.
Parfém
Silná a intenzivní vůně aktivuje nervová zakončení v nose a jejich přílišné podráždění úzce souvisí s bolestí hlavy. Překvapivě mohou mít tento účinek i vůně, které jsou člověku příjemné a nijak ho neobtěžují. Osobní vědomá preference v tomto případě nehraje příliš roli. Podobný nepříjemný účinek mohou mít i prací prášky, parfémovaná mýdla, šampony, osvěžovače vzduchu či aviváže.
Hlad
Dalším argumentem pro to, abyste jedli několikrát denně malé porce, je prevence migrény. Dieta, hladovění či přeskočení některého denního jídla totiž sníží hladinu vašeho krevního cukru, v důsledku čehož se může dostavit tenzní bolest hlavy. Pokud trpíte migrénami, snažte si udržovat konstantní hladinu krevního cukru.
Poruchy spánku
S poruchami spánku úzce souvisí prakticky všechny typy bolestí hlavy. Únava z nedostatečného spánku může být například příčinou "zatuhnutí" ramenních a krčních svalů, které tak omezují přítok krve do hlavy. Ranní bolest hlavy nebo migréna, která se objeví v průběhu noci, může souviset se spánkovou apnoe, tedy krátkou zástavou dechu, nebo s insomnií. Jakékoli změny ve spánkovém rytmu (ať už jde o snížení nebo výrazné zvýšení jeho délky) mohou u některých lidí spustit migrénu.
Alkohol
Alkoholické nápoje, především pivo a víno (speciálně červené), patří mezi silné původce bolestí hlavy. Tyto nápoje totiž obsahují tyramin a fenyletylamin, které u citlivých lidí mohou spustit migrénu.
Potraviny
Trpíte úpornými bolestmi hlavy? Možná je na vině váš nevhodný jídelníček. Problematický je především tyramin (nachází se například v sýru, uzeninách, konzervovaných jídlech, oříšcích a čokoládě). Pozor se dávejte také na glutamát (často se používá v čínské kuchyni) a kofein (obsahuje ho například káva, čaj a horká čokoláda).
Počasí
Souvislost mezi změnami počasí a tlaku a záchvaty migrény je známa už dlouho. Studie z New England Center for Headache ukázala, že 51 % lidí trpících migrénou je citlivých na počasí a jeho změny. U 22 % z nich záchvaty propukají při studeném a suchém počasí, 12 % trpí migrénou při teplém a vlhkém počasí.
Náušnice, čelenky a culíky
Mnoho lidí si při záchvatu migrény stěžuje na to, že je bolí i kořínky vlasů. Na druhou stranu například pevně utažené vlasy do culíku dráždí tkáň na hlavě a mohou být právě příčinou úporné bolesti hlavy. Studie totiž naznačují, že citlivost na pokožce hlavy, tvářích či uších je spojena právě s migrénou. Příčinou záchvatu tak mohou být například příliš těžké náušnice, těsný klobouk nebo malá čelenka do vlasů.
Kouření
Kouření je jedním z nejsilnějších spouštěčů migrény, uvádějí odborníci. Kromě toho mají kuřáci větší pravděpodobnost, že je postihne tenzní bolest hlavy.
Stres
Velká část nejrůznějších typů bolestí hlavy je způsobena právě stresem. V důsledku stresu totiž "ztuhnou" svaly na krku a ramenou a přítok krve do oblasti hlavy je tak omezen. Navíc se stresem vyplavuje do těla množství toxických látek.
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
OBRAZEM - tYpy bolesti
AKUPRESURA
http://data.idnes.cz/g/zdravi/infografika_bolenihlavy.html
-------------
http://zdravi.idnes.cz/sest-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-bolesti-fip-/zdravi.asp?c=A081006_134937_zdravi_bad
Výfukové plyny z aut obsahují méně škodlivin než tabákový kouř. Stačí v životě vykouřit jedinou cigaretu a vaše plíce to poznamená navždycky. Dehtové látky zůstanou v plicních sklípcích až do smrti. Mnohdy předčasné.
Plíce jsou vstupní branou cigaretového kouře do těla. "Kouřením jsou plíce zasaženy nejvíc, i když cigaretový kouř poškozuje úplně všechny části těla včetně cév, ledvin, mozku, kostí nebo chrupavek," řekla iDNES.cz doktorka Eva Králíková z Ústavu hygieny a epidemiologie a Centra pro závislé na tabáku.
Plíce si "pamatují" i jedinou vykouřenou cigaretu. "Některé škodliviny z tabákového kouře se v plicích ukládají, a to hned od první cigarety," konstatuje Králíková a jako příklad uvádí dehtové látky.
Cigaretový kouř ovšem obsahuje více než 4 tisíce chemikálií. Jejich vliv na funkci a poškození plic je velmi individuální. Podle citlivosti každého člověka.
Plíce kuřáka a nekuřáka. Na kuřákově plíci jsou vidět dehtové skvrny.
Proč musí kuřák kašlat
V dýchacích cestách kuřáků vznikají záněty. "Malé vlasovité struktury na povrchu buněk dýchacích cest nazývané cilie, které svým kmitavým pohybem odstraňují nečistoty z povrchu dýchacích cest, přestanou správně pracovat," vysvětluje doktorka Králíková.
Ve velkých dýchacích cestách se pak tvoří více hlenu, což může být příčinou opakovaného kašle, kterému se říká chronická bronchitida. Ta je součástí takzvané chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), při níž se vykašlávají hleny.
Dýchací cesty se zúží, takže se vzduch obtížněji dostává do plic. Kuřák se začne zadýchávat.
Proč nemůže popadnout dech
Vzduchové sklípky v plicích, kterým se říká alveoly, se postupně zničí. Poškozené sklípky pak nejsou schopné předat kyslík z vdechnutého vzduchu do krve a plíce tak nemohou zásobovat tělo dostatečným množstvím kyslíku.
V cigaretách je asi 4 tisíce chemikálií
Hlavní látkou je nikotin, kterého je v cigaretě asi 15 miligramů. Do těla se vstřebají asi 2 miligramy bez ohledu na to, kolik je napsáno na krabičce. V tabákovém kouři bylo odhaleno rovněž 60 látek s rakovinotvornými účinky.
V tabákovém kouři jsou i látky, které ovlivňují genetickou informaci v DNA nebo sloučeniny zhoršující schopnost počít dítě.
Mezi toxické látky patří amoniak, oxid uhelnatý, kyanid nebo formaldehyd. Kouř rovněž dráždí oči a dýchací systém.
V místnostech, kde se kouří, byla naměřena zvýšená koncentrace radioaktivního polonia.
"Tomu se říká emfyzém a je to další součást chronické obstrukční plicní nemoci. Pro kuřáka je pak stále obtížnější věnovat se aktivitám náročným na dech, jako je sport, tanec nebo zpěv. Nakonec má dušnost i v klidu," řekla iDNES.cz Eva Králíková.
A pak tu je samozřejmě velké riziko rakoviny - 90 procent nádorů plic je kvůli kouření. Ještě více kuřáků ale zemře na nemoci srdce a cév.
Proč se vyplatí přestat
Ukládání dehtu v plicích odpovídá zhruba počtu vykouřených cigaret. "Postižení plicních funkcí a vznik nádoru je individuální, i když obecně platí, že s větší dávkou se riziko zvyšuje," připomíná doktorka Králíková.
Dehtové látky přitom v plicích zůstanou až do smrti. Chronická obstrukční plicní nemoc představuje nenávratné poškození plic. I když některé funkce se po definitivním skončení kouření mohou obnovit - například činnost řasinkových buněk.
"Už po čtyřiadvaceti hodinách od poslední cigarety také klesá riziko infarktu, a to asi o třetinu. Do roka dokonce o polovinu," říká Králíková.
CT hrudníku, který ukazuje rakovinu plic u 58 letého kuřáka
Proč zabíjí i pasivní kouření
Vysokému riziku ovšem vystavují své plíce i nekuřáci, kteří ovšem velmi často a pravidelně chodí do zakouřených prostor, například do hospody.
"Pasivní kouření poškozuje plíce zhruba stejným způsobem jako kouření aktivní, i když u pasivního kuřáka je dávka jedovatých látek vždy menší, než kdyby sám kouřil," upozorňuje doktorka Eva Králíková.
Mezi personálem, který pracuje v zakouřených restauracích, je podle Králíkové prokázaný větší výskyt chronické obstrukční plicní nemoci, rakoviny plic a dalších chorob.